Bu Blogda Ara

1 Temmuz 2015 Çarşamba

Öğrenci Projesi: ''Expo Milano 2015 Türkiye Pavyonu''

Gönderen: Caner BAYDUR
Karabük Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi

Proje Raporu:

Proje, İtalya/Milano'da yapılacak EXPO 2015 Türkiye Pavyonu tasarımıdır. Projede, kapalı ve açık sergi salonları, 195 kişilik açık gösteri salonu, kulis ve prova odaları, danışma, güvenlik, kapalı ve açık mutfak, açık kafeterya ve yemek salonu ve ofis birimleri bulunmaktadır. Projenin tasarım aşamasına, Dünya Miras Kenti Safranbolu'daki kent dokusu incelenerek başlanmıştır. Yapılan incelemede yapıların insan ölçeğinde oluşu, yeşil çevre ile bütünlüğü ve kentteki ağaçlara olan saygı dikkat çekmiştir. Bu gözlemler sonucunda projedeki yapıların yeşille bir bütün oluşturması ve yapıların insan ölçeğinde olması düşünülmüştür. Ağaçların dallarından esinlenerek tasarlanan çaprazlamalar pavyondaki yapıların strüktürünü oluşturmaktadır. Kapalı sergi mekanı, ofis, mutfak ve kulis birimlerinde bu çaprazlamaların araları yeşil duvar ile kapatılmıştır. Diğer birimleri oluşturan strüktür açık bırakılmıştır. Pavyonda kullanılan yeşil duvar ile ortama oksijen kazanımı sağlanması, sıvı haldeki suyu su buharına dönüştürdüğü için havayı serinletmesi, biyoçeşitliliği arttırması ve ısı ve ses yalıtımına yardımcı olmasının yanı sıra alanda insan yoğunluğuna bağlı olarak oluşabilecek gürültüyü azaltıcı etkilerinden yararlanılması düşünülmüştür. Pavyondaki dolaşım alanları yeşil ile kaplanarak yeşil bir aks oluşturulmuştur.

Enerji Gereksinimi:
* Açık sergi birimlerinin ve kafeterya birimlerinin eğimli çatı örtülerindeki güneş panelleri ile pavyonda gereksinim duyulan enerji ihtiyacının karşılaması amaçlanmıştır.
Su Kullanımı:
*Yapıların çatısında toplanan yağmur sularının yeşil duvarların su ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Isı yalıtımı:
*Yapıların kabuğundaki ısı yalıtım levhalarına ek olarak yeşil katmanın da ısı yalıtımına katkı sağlaması düşünülmüştür.
Akustik konfor:
*Hem dolaşım aksındaki paralel duvarların oluşturabileceği vurgusal yankının, hem de bu aksta oluşabilecek insan yoğunluğunun beraberinde getirebileceği sorunlar düşünülmüş ve çözüm önerisi olarak aks boyunca zeminde ve duvarda devam eden yeşil doku tasarlanmıştır. 
*Gösteri salonunundaki sahnenin etrafında yansıtıcı akustik alçıpan, salonun tavanında ise saçıcı akustik alçıpan tasarlanmıştır.
*Sanatçılar için tasarlanan prova odası ses yalıtımı açısından toprak altına konumlandırılmış ve döşeme, duvar ve tavandaki malzemelerin 500 Hz'deki ses geçiş kayıp değerlerinin en az 60 dB olması amaçlanmıştır. 

Mimari açıdan hedeflenen enerji, su, ısı gibi kazanımların yanı sıra projenin bir diğer önemli hedefi de şehirleşmenin neden olduğu insanlar ile doğa arasındaki kopan bağın ve şehir gürültüsünün yol açtığı rahatsızlıkların kişilerce fark edilerek bu konularda bireylerin bilinç sağlanmasına yardımcı olmaktır.


Proje Animasyonu:

1 yorum :

  1. emeği geçenleritebrik eder bu anlamda başarılarının devamını dilerim. projede sunum konusunda eksikiğin olduğu aşikar. aynı zamanda yetersiz olduğunu belli ediyor ve bu belkide peroje anlaşılırlığına gölge düşürüyor. ağaçlara saygı duyulma konseptne gelince; merak ediyorum illaki bunu sembolleştirirken ağaç dallarına benzetmek şart mıydı?

    YanıtlaSil