Bu Blogda Ara

25 Ağustos 2012 Cumartesi

Apartmanlarınızı Nasıl Sürdürülebilir Yapılara Dönüştürebilirsiniz?

Gish Apartmanı, Kaliforniya, ABD
Mevcut bir binada büyük yapısal değişiklikler yapmadan da su ve enerjiyi etkin bir şekilde kullanarak karbon ayak izini küçültebilir böylece çevresel etkisini azaltarak yapıyı daha çevreci yapabilirsiniz.  Ayrıca bu şekilde elektrik/su /doğalgaz faturasını da azaltmış olursunuz. Sürdürülebilir bir binaya sahip olmamak için hiç bir neden yoktur; para tasarrufu sağlar, performansı daha iyi, binada yaşayan insanlar için daha iyi, çevre için daha iyi...

Çevreci yaklaşımlar için yöntemler planlarken küçük değişikliklerle başlamak büyük etkiler anlamına gelebilir. Aşağıda bu küçük değişikliklerden bazılarını bulabilirsiniz:

- Binadaki mevcut ampulleri enerji tasarruflu olanlarla değiştirerek binanın aydınlatmasını güncelleyebilirsiniz. Bina ortak alanlarında sensörlü armatürler kullanmak da enerji tasarrufu açısından önemlidir.

- Enerji verimliliği yüksek elektrikli ev aletlerini kullanarak elektrik tüketim miktarını azaltabilirsiniz.

- Isıtma va soğutma için harcanan enerjinin verimliliği açısından binanızın iyi yalıtılmış olup olmadığından emin olmalısınız. Pencereler ve dış kapılar gibi bina kabuğunu oluşturan diğer elemanların sızdırmazlığının da binanın  ısıtma-soğutma performansını etkilediğini unutmamalısınız.

- Bina genelinde standart faaliyetler için kullandığınız su miktarını azaltabilirsiniz; sızıntıları saptayabilir ve var olan armatürleri düşük akışlı seçenekleri ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca çift sifonlu tuvaletler kullanabilirsiniz.

- Binalarda kullandığınız temizlik ürünlerini zehirli madde içermeyenlerle değiştirebilir, toksik olmayan boyalar kullanabilir ve geri dönüştürülmüş malzeme ile yapılan halılar vb. çevre dostu ürünleri tercih edebilirsiniz.

- Geri dönüşüm kutucuklarına binada yer verebilir ve atık oluşumunu azaltabilirsiniz. Ayrıca geri dönüşüm ile sağlanan hem ekonomik hem de çevresel kazanıma katkı sağlamış olursunuz.

- Eğer binaya ait uygun bir yer varsa meyve ve sebzenizin bir kısmını orada yetiştirebilir ve yerinde üretim sayesinde ulaşım için gerekli enerjiden de tasarruf sağlayabilirsiniz.

-Belki de en önemlisi bilinçli bir tüketici ve kullanıcı olmaktır. Çünkü alınan tüm önlemlere ve uygulanan kriterlere rağmen siz hala kullanmadığınız mekanların ışığını açık bırakıyor, tıraş olurken suyu boşa akıtıyor ve kışın ideal oda sıcaklığının üstünde mekanı ısıtıp evde t-shirt'le dolaşmayı tercih ediyorsanız sürdürülebilir bir konutun sizin ve çevre için yapacağı şeyler elbette sınırlıdır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder